Hummer og Kanari
Hummer og kanari
2023
Oppdatert: 19.01.2025

Hummer og kanari


Hare laget med
kunstig intelligens


Laget ved hjelp av
kunstig intelligens


Jesus-figur laga med
kunstig Intelligens


Gladjente laget med
kunstig intelligens


Pegasus laget med
kunstig intelligens


«Damepils»


«Ben Hur»-skulptur
av billedhoggeren
Bjørn Sørvang Hansen


Kunstneren
Sverre Høvren Johnsen:
Stilig figur!


Kunstneren SHJ,
Sverre Høvren Johnsen:
Stilig figur!


Detalj fra
U Balouna, Praha


Kunstnerbjørn;
«Cornelius»


Månebilder

Posten skal fram?


Hobbyfotograf


Fargelagt Jesus-figur
med kunstig intelligens


Miljøvennlig!


Farlig i trafikken.


Jeg flyr!


Kunstneren
Sverre Høvren Johnsen:
Stilig figur!


Snakkesalig passasjer


Kunstneren
Sverre Høvren Johnsen:
Stilig figur!


Graffitikunstner


Graffiti og Street Art


Detalj fra
U Balouna, Praha


Kunstneren SHJ,
Sverre Høvren Johnsen:
Stilig dame!


For første gang i Norge
«Flyktningedukken»
Litle Amal





< 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 og før >
<< Bryggerier | Skremmende | El-sparkesykler | Politikk | Ulvepolitikk | Yatzy >>

7. desember 2023 — Vinterlandskap laget med kunstig intelligens


7. desember 2023: Underlig hare og underlig ting laget ved hjelp av kunstig intelligens.


7. desember 2023: Utopia? Laget ved hjelp av kunstig intelligens. Trykk på bildet for mer.

1. desember 2023 — Nisser laget med kunstig intelligens

«Fallskjermnisse» laget ved hjelp av kunstig intelligens.
1. desember 2023: «Fallskjermnisse» laget ved hjelp av kunstig intelligens.

«Fallskjermnisse» laget ved hjelp av kunstig intelligens.
1. des. 2023: «Fallskjermnisse» laget ved hjelp av KI (AI). Trykk på bildet for å se mer.

17. november 2023 — Dovrestua i Storgata i Oslo


Ringnes pils på Dovrestua i Oslo.

Ringnes pils på Dovrestua i Oslo.
Fredag 17. nov. 2023 gikk kona og jeg en tur opp Karl Johans gate og tok en tur innom Jul i Vinterland i Spikersuppa. Jeg kjøpte noen påleggspølser som jeg satser på ikke blir spist før jul!

På vei hjemover til Rodeløkka var vi innom Dovrestua i Storgata 22 og spiste karbonade med egg og stekte poteter. Og etter først å ha tatt en vanlig pils og et glass vin, bestilte vi Ringnes juleøl til middagen.

Så nå er vel julen 2023 i gang! Alt for tidlig, men det er det lite vi får gjort noe med! Men både maten og juleølet smakte etter forventningen — meget godt!

Har aldri opplevd at det har vært så mye folk på puben, men det skyldes nok at det var fredag og at mange hadde bestilt bord for å spise julemat. Maten Dovrestua serverer er akkurat den samme som i restauranten i etasjen over, den mye mer kjente Dovrehallen — som er en tradisjonsrik restaurant, pub og tidligere teaterscene i Storgata 22, og som opprinnelig ble åpnet 2. juledag 1900. Kilde: Wikipedia.

Dovrestua er på langt nær så gammel som Dovrehallen, men det sitter ganske mye sjel i veggene her i denne brune puben også. Ellers er Dovrestua heller ikke like stilig rent interiørmessig som Dovre-hallen, men fordelen med Dovrestua er at den ligger på gateplan og at røykende pubgjester har kort vei ut for å røyke...

Ellers har Dovrestua veldig lave priser i forhold til de fleste andre utesteder i Oslo, og er et godt valg dersom du vil ha drikke og god tradisjonell norsk mat til en relativt billig penge! SKÅL!



Ringnes Juleøl på Dovrestua i Oslo.

Da er Rignes juleøl testa!

Større bilder på min konto på Google Foto | Mobilvennlig utgave

10. nov. 2023 — Lage «Oljemalerier», «Akvareller» eller «Strektegninger»...?


10. nov. 2023: «Oljemaleri» og litt tull og tøys fra Rodes plass på Rodeløkka i Bydel Grünerløkka.

På samme dato, 10. november 2018 la jeg ut to bilder på min Facebook-konto om «Oslo-genseren» som kona strikka til meg. Ble litt inspirert til å lage bildet ovenfor, der bakgrunnen er laget ved hjelp av dataprogrammet FotoSketcher, et fotoprogram som jeg bruker en del.

DATAPROGRAMMET FOTOSKETCHER

Jeg er glad i å leke meg på dataen og er en ivrig bruker av PhotoShop og flere andre fotoprogrammer. Og jeg har i flere år har brukt dataprogrammet FotoSketcher til å lage «oljemalerier», «akvareller» og det jeg vil kalle «strektegninger» - og det med relativt liten innsats. Men de heftigste filtrene («Oil painting») krever mye av datamaskinen og tar derfor en del tid å lage...

Jeg synes i alle fall det er morsomt og bruke programmet og som oftest gjør jeg helt andre ting på dataen mens FotoSketcher jobber i bakgrunnen og bruker tid på å generere bildene ut i fra de innstillingene jeg har valgt. Dess kraftigere PC du har, jo raskere går prosessen med å generere et nytt bilde.

Ovenfor ser vi et bilde tatt i går fra Rodes plass på Rodeløkka som jeg har brukt FotoSketcher til å gjøre om til et slags «oljemaleri», og deretter brukt PhotoShop til å montere inn litt "tull og tøys" med inspirasjon fra bildene fra fem år siden. Nedenfor ser du noen eksempler på bilder fra Rodes plass som jeg også har brukt filteret "Oil painting" på.
PRØVE SELV?
Dersom du har lyst til å prøve å lage "oljemalerier", "akvareller", "strektegninger" eller utforske de forskjellige mulighetene programmet tilbyr, kan du laste ned FotoSketcher GRATIS fra
fotosketcher.com


10. nov. 2023: Oljemaleri» og litt tull og tøys fra Rodes plass på Rodeløkka i Bydel Grünerløkka.

Større bilder på min konto på Google Foto | Mobilvennlig utgave på kurtevert.blogspot.com

15. oktober 2023 — Fotomontasjer fra Botanisk hage på Tøyen i Oslo


15. oktober 2023: En litt tullete fotomontasje uteenfor Klimahuset i Botanisk hage i Oslo.


15. oktober 2023: En litt tullete fotomontasje fra Botanisk hage på Tøyen i Oslo.

Masse bilder på kurtevert.blogspot.com fra 11. oktober da jeg var i Botanisk hage...

24. september 2023 — Underlig tre i Botanisk hage på Tøyen i Oslo!?

Originalbilde 1
Originalbilde 2

Jeg har i mange år undra meg over fenomenet med at dersom du kopierer venstre eller høyre halvpart av bilder av trær, speilvender den ene halvparten og skjøter halvdelene nøyaktig sammen på midten til et nytt bilde, får du alltid rare er eller skumle ansikter og figurer i skøyten. Og så også her!

Men slik er vel naturen! Unde­rlig er det i alle fall — og mor­somt å leke seg på datamaskin med! Men jeg tror nok vi skal være glad for at naturen ikke er symmetrisk!

Høyre halvpart er kopiert og skøyta sammen...
Venstre halvpart er kopiert og skøyta sammen,

Høyre halvpart er kopiert og skøyta sammen...
Venstre halvpart er kopiert og skøyta sammen,

Større bilder på min konto på Google Foto

19. september 2023 — Arve Opsahl fargelagt med kunstig intelligens


19.09.2023: Oslo botsfengsel med en dypetsning av skuespilleren Arve Opsahl som Egon Olsen.
Bildet av Egon er fargelagt med kunstig intelligens. Originalbildet er av Mentz Schulerud jr.

Ovenfor har vi Oslo botsfengsel med en dypetsning av skuespilleren Arve Opsahl som Olsenbandens ubestirdte leder, Egon Olsen. Dypetsningen er fargelagt med kunstig intelligens. Originalbildet av Arve Opsahl er tatt av Mentz Schulerud jr. — og kan ses bak en betalingsmur på Aftenposten.

9. september 2023 — Sosiologen Torbjørn Kalbergs blogg


Trykk på bildet for å lese en artikkel om Don Quijote på torbjoern.kalberg.blogspot.com.

I september 2023 begynte jeg å lage en liten blogg for den pensjonerte sosiologen Torbjørn Kalberg. I bloggen finnes det noen utvalgte artikler om religionhistorie, samespørsmål, idéhistorie, vitenskaps-teori og forskjellige sosiologiske betraktinger Torbjørn har skrevet. Mye interessant her!
Se Torbjørns blogg på https://torbjoernkalberg.blogspot.com/

På bloggen finner du et «nettkart» som er greit for å få en oversikt over sidene. Ellers er det stoff om religion, om samepolitikk, vitenskapsteori osv. Se mer her på kurtevert.info.

21. Juli 2023 — Juli 2023 — BMW Isoletta fargelagt med kunstig intelligens


Flott bil!: BMW Isoletta. Bildet er behandla med kunstig intelligens og gjort om til fargebilde.

Jeg har aldri hatt førerkort og ei heller hatt noen bil. Men jeg er kun pragmatisk anti-bilist og hadde jeg hatt et reelt behov for førerkort og bil, kunne denne BMW-en vært noe — i alle fall som bybil.

Trykk på bildet over for å se originalbildet. Ellers kan en interessant historie om BMW Isoletta leses på BMWs hjemmeside.

Har du lyst til å fargelegge noen gamle sort/hvit-bilder kan du prøve selv — helt gratis med lenken her til venstre! Morsomt, synes i alle fall jeg!


Hva med en BMW Isoletta med tre hjul? Trykk på bildet for å se originalbildet på Bil24.no.

Større oppslag med noen bekymringer med bruken av kunstig intelligens

10. juni 2023 — Underlig tre i Dalen i Solvang kolonihager, avdeling 1!?


10. juni 2023: Underlig tre i Dalen i Solvang kolonihager, avdeling 1!


10. juni 2023: Underlig tre i Dalen i Solvang kolonihager, avdeling 1!

Større bilderog tekst på min konto på Google Foto | Mobilvennlig utgave

20. mai 2023 — Underlig pæretre i Odins hage på Solvang 1!?


20. mai 2023: Omtrent halvparten av høyre delav pæretreet vårt er kopiert, speilvendt og
skjøta sammen til et nytt bilde. Underlige greier!


20. mai 2023: Omtrent halvparten av venstre del av pæretreet vårt er kopiert, speilvendt og
skjøta sammen til et nytt bilde. Underlige greier! Trykk på bildet for å lese mer...

17. mai 2023— Gratulerer med 17. mai!


Gratulerer med dagen! Fotomontasje fra Magnolialunden i Botanisk hage på Tøyen i Oslo.


Fotomontasje fra Botanisk hage på Tøyen i Oslo. Trykk på bildet for å se mer...

10. mai 2023 — Bruke maskinlæring for å fargelegge svart/hvitt-bilder!


10. mai 2023: Bilde av et svart/hvitt-maleri fra Fulda i Tyskland tatt 28. april 2023.

Leste i et datablad i dag for muligheten for å fargelegge svart/hvitt-bilder (og filmer) til farger ved hjelp av maskinlæring eller det som populært også kalles kunstig intelligens.

Fant etter hvert et nettsted på Internett der du kan laste opp gamle eller nye svart/hvitt-bilder og gjøre disse om til fargebilder. Dette programmet ligger på https://deepai.org/machine-learning-model/colorizer.

Etter å ha testa ut programmet på et svart/hvitt maleri fra Fulda i Tyskland og deretter mekket litt videre i Photoshop, ble resultatet slik:


10. mai 2023: Behandlet ved hjelp av maskinlæring og litt etterbehandling i Photoshop.

Utsnitt av samme maleri behandlet ved hjelp av maskinlæring og litt etterbehandling i Photoshop.

AKSEPTABELT! Prøv selv !

16. april 2023 — Vaterland Bar & Scene i Brogata 9 på Grønland i Oslo


16. april 2023: Spesiell fasade på bygningen til Vaterland Bar & Scene i Borggata 9 på Grønland!

I denne bygningen i Brugata 9 lå en av Oslos aller eldste Pizza-restauranter, kjent som «Den Røde Mølle». Gikk her noen ganger på slutten av 1970- til begynnelsen av 1990-tallet. Pizzarestauranten er nå nedlagt og erstattet av utestedet Vaterland Bar & Scene hvor det fortsatt serveres Pizza og hvor det holdes konserter med Metall-musikk og tung-rock av noe slag. Er vel ikke helt min smak, men synes fasaden er ganske så stilig og pynter opp bybildet!

Bygget er fra 1700-tallet, og har blant mye annet fungert som serveringssted og losji for reisende siden slutten 1870-tallet. Les mer på lokalwikipedia.no. Graffitien på veggene er laget av kunstneren Christopher Nielsen.

Så får alle mene hva en vil om Metall-musikk, tung-rock og slike fasader. Synes det er stilig, jeg!


16. april 2023: Spesiell fasade på bygningen til Vaterland Bar & Scene i Borggata 9 på Grønland!

Flere og større bilder på min konto på Google Foto

Mars 2023 — Den tapre soldat Švejk


Trykk på bildet for å lese mer om Den tapre soldat Švejk og hans eventyr i verdenskrigen.
Bildet av ølglasset ble tatt 29. mars på restauranten Stejkárna Holešovice i Praha.

8. mars 2023 — Vi savner Beckers restaurant i Hallelujagata på Grünerløkka!


Utenfor den tidligere Beckers restaurant i Nordre gate 16. Trykk på bildet for å se mer...

20. februar 2023 — Roald Amundsen på vei til Polet på Grønland


18. februar 2023: Rart at Polfarermonumentet like utenfor Frammuseet på Bygdøy får stå!!!

I helga har det vært en del bråk rundt Nasjonalgalleriet og Christian Krohgs landsforviste maleri av sjøfareren Leiv Eiriksson. Se f. eks. Nettavisens debatt om saken.

Så det er rart at Polfarermonumentet utenfor Frammuseet ikke må fjernes. For polfarerne Roald Amundsen, Helmer Hanssen, Oscar Wisting, Olav Bjaaland og Sverre Hassel var jo noen forferdelige skurker — som har bragt Norge i vanære!

Og som en kamerat skrev på min Facebook-side: «Koloniseringen av Antarktis er en skamplett på vår historie. Amundsen oppdaget liksom Sydpolen - hva med urbefolkningen og den stolte pingvinkulturen?»


18. 02. 2023: Fotomontasje ved Krigsseilermonumentet nesten helt ytterst på Bygdøynes.

Ovenfor har jeg sluppet polfarerne fri og nå står de ved Krigsseilermonumentet på Bygdøynes.


20. 02. 2023: Amundsen og pofarerne har kommet ned Akerselva helt til Grønland i Oslo

Og her har jeg selv sluppet meg fri og latt Amundsen og heltene ta turen til Grønland, som er en del kortere enn til Sydpolen! Og så kan svenske og danske ledere på Nasjonalmuseet dra dit pepper'n gror!


Og her er maleriet som er «kolonialistisk»! Trykk på bildet for å se hvor bildet er henta fra.

Større bilder og mer tekst på min konto på Google Foto

Se også et annet forsøk på en litt humoristisk vri:
Roald Amundsen og polfarerne i midlertidig asyl i Birkelunden på Grünerløkka i Oslo!

4. februar 2023 — Stygg tagging utenfor Sofienberg grill!


4. februar 2023: Stygg tagging utenfor Sofienberg grill i Teglverksgata 2 på Rodeløkka i Oslo!

Trist at det finnes vandaler som griser til slik og tagger ned gamle flotte bygninger! Jeg så dette griseriet utenfor Sofienberg Grill i Teglverksgata 2 på Rodeløkka da jeg gikk langs Helgesens gate omtrent klokka 16:30 lørdag 4. februar.

Synd at foreldre og skole ikke greier å frigjøre ungdommens kreativitet på en mer konstruktiv måte! Ellers finnes det jo mye bra graffiti i bydelen — slik som veggkunsten i barnehagen i Nedre gate — og Millsveggen på Schous plass!

I bildet ovenfor har jeg fjernet litt av den verste taggingen på bygget og «lånt» med meg noen «graffitikunstnere» for å hjelpe til med å fjerne griseriet!


4. februar 2023: Her har jeg fjerna den verste taggingen fra fasaden på Sofienberg grill.

Livets gang !


Før musa over bildet for å se originalbildet.



< 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 og før >

Oslobilder
BILDER:

Hummer og kanari


Hare laget med
kunstig intelligens


Hare laget med
kunstig intelligens


Pegasus laget med
kunstig intelligens


«Reinsdyr» laget
med kunstig intelligens


For første gang i Norge
«Flyktningedukken»
Litle Amal


«Ben Hur»-skulptur
av billedhoggeren
Bjørn Sørvang Hansen


Detalj U Balouna
Václavské Námesti 781
Nybyen i Praha


Kunstneren SHJ,
Sverre Høvren Johnsen:
Stilig figur!


Graffitikunstner


Kunstnerbjørn;
«Cornelius»


«... og størst av
alt er kjærligheten»


Graffiti og Street Art


Kunstneren
Sverre Høvren Johnsen:
Stilig figur!


Trafikant-Kurt


Farlig i trafikken


Hobbyfotograf


Skummel last


Suvenirbutikk på
Trondheim sentral-
stasjon


Beckers Restaurant
Nordre gate 16


Detalj fra
U Balouna, Praha


«Damepils»


Kunstneren SHJ,
Sverre Høvren Johnsen:
Stilig dame!


Jeg flyr!

1. mai

......................
Kurt Evert Odin
på Twitter

Hummer & kanari

 

Oslobilder

................................................................................................................

<<< Startsiden | Diverse | Sanger, dikt og forbanna løgn | «Tegninger» | YouTube >>>

<< Hummer og kanari | Manipulerte bilder | Oslobilder | Oversikt Google Foto >>
....................................................................................

Oslobilder